A jogszabály 85 százalékos adót vetne ki a - nem járulékbefizetés alapján meghatározott - különnyugdíjak havi 7000 lejt meghaladó részére. A havi 2000 lejnél nagyobb nyugdíjak 2000 lej feletti részét 10 százalékkal adóztatnák meg. Romániában többek között a katonáknak, rendőröknek, titkosszolgálati ügynököknek, bíráknak, ügyészeknek, pilótáknak, diplomatáknak, pénzügyőröknek és törvényhozóknak jár - az átlagos öregségi járandóság többszörösére rúgó - speciális állami nyugdíj, amelynek mértékét nem járulékbefizetéseik, hanem az illető ágazat számára hozott külön jogszabályok alapján számítják ki.
A "nép ügyvédjének" nevezett alapjogi biztos arra hivatkozva támadta meg a különnyugdíjakat megnyirbáló jogszabályt az alkotmánybíróságon, hogy az sértené a diszkrimináció tilalmát, illetve a méltányos közteherviselés alkotmányos elvét. Az alkotmánybíróság májusban már megakadályozta a különnyugdíjak teljes eltörléséről januárban elfogadott törvény hatályba lépését, amely többek között magukat az alkotmánybírákat is megfosztotta volna az átlagnyugdíj több mint tízszeresére tehető járandóságuktól.
A parlament most úgy akarta megkerülni a szerzett jogok eltörlését tiltó alkotmányos elvet, hogy nem megszüntetné, hanem - a 85 százalékos adóval - visszaküldené a költségvetésbe az "arcátlanul magas" nyugdíjak 7000 lejt meghaladó részét.
A parlament szerdai döntése után elsőként a katonák és rendőrök szakszervezete tiltakozott, és Nicolae Ciuca védelmi miniszter is igazságtalannak minősítette, hogy a katonák szolgálati nyugdíját a különnyugdíjak közé sorolták, és le akarják faragni. A bírák és ügyészek szakmai szervezetei az igazságszolgáltatás függetlensége elleni támadásnak minősítették a küszöbönálló választásoknak tulajdonított, "indulatokra alapozott" parlamenti döntést.
A törvény "vesztesei" közül egyedül a törvényhozók támogatták - látszólag - fenntartások nélkül saját kiváltságaik felszámolását. A kétkamarás parlament csütörtöki együttes ülésén a képviselők és szenátorok újabb szavazással erősítették meg, hogy saját különnyugdíjaik drasztikus megadóztatásával is egyetértenek. Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke mégis képmutatással vádolta meg a törvényhozókat, mivel szerinte szándékosan egy sor eljárási hibát követtek el a törvény elfogadása közben, hogy jogalapot teremtsenek az alkotmánybíróság számára a luxusnyugdíjak újbóli "megmentéséhez".